fbpx

Skąd bierze się ból pleców?

Mężczyzna z bólem pleców

W ostatnim czasie nasze życie nabrało takiego tempa, że zapominamy o sobie samym – praca, dom, dzieci, czas leci tak szybko, że doba robi się za krótka. Człowiek stworzony jest do ruchu, a nasze funkcjonowanie w ciągu dnia to w większości siedzenie przy biurku lub przeciwnie, ciężka praca np. przenoszenie ciężkich elementów, dźwiganie bądź sprzątanie w domu, które odbywa się głównie w pozycji pochylonej.

Czynniki uprzednio wymienione niestety są zbyt jednostronne by nasz kręgosłup funkcjonował prawidłowo, a to z kolei kończy się bólem pleców. Najczęściej doskwierają nam bóle pleców w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa. Przyczyną tych dolegliwości jest zła pozycja siedząca, złe podnoszenie ciężkich rzeczy i osłabienie mięśni głębokich, które stabilizują nasz kręgosłup.

Wskazane są systematyczne ćwiczenia mięśni głębokich brzucha przez cały dzień np. czekając przystanku możemy starać się przykleić pępek do kręgosłupa i ściskać pośladki, możemy również starać się chodzić z wciągniętym brzuchem. Powyższe niby banalne ćwiczenia pomogą Ci ustabilizować kręgosłup i zmniejszyć dolegliwości bólowe pleców. Pamiętajmy, że zdrowie mamy tylko jedno!!! Środki przeciwbólowe powinny być ostatecznością gdyż niszczą nasz żołądek a dolegliwości bólowe pleców nie przechodzą!

Radzę więc każdemu – znajdź złoty środek dla siebie samego!

  1. Nie przeciążaj kręgosłupa
  2. Stosuj prawidłowe pozycje np. przy podnoszeniu czegoś, przy siedzeniu. Nie garb się.
  3. Nie siedź zbyt długo w jednej pozycji
  4. Znajdź przyjemność w ruchu
  5. Wzmacniaj mięśnie grzbietu, brzucha i pośladków odpowiednimi ćwiczeniami
  6. Wycisz się! Zorganizuj swój czas tak ,abyś miał przynajmniej pół godziny dziennie tylko dla siebie i swoich myśli.
  7. W razie problemu, bólu – skorzystaj z usługi profesjonalnego fizjoterapeuty, bądź masażysty