fbpx

Skąd bierze się ból głowy?

Ból głowy

Gdy zaczyna nas boleć głowa, często nie zastanawiamy się co jest tego przyczyną i natychmiast sięgamy po środek przeciwbólowy. Nie zawsze środek przeciwbólowy działa, czasem tylko zagłusza ból, lecz nadal czujemy dyskomfort. Wyróżniamy różne rodzaje bólów głowy, tak samo różne jak różne są ich przyczyny. Ból głowy powodują np. nagłe wahania ciśnienia atmosferycznego, zbyt duże ciśnienie tętnicze, przeziębienie, ale też zbyt duże napięcie mięśni szyi. Często ból głowy nazywamy migreną.

Klasyczną migrenę zwiastuje tzw. ostrzegająca aura – i jest to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów różniących ten ból głowy od wielu innych. Aurę tworzą takie sygnały, jak: zawroty głowy, zaburzenia wzroku w postaci błysków światła albo ciemnych plam przed oczami, nudności, wymioty, dreszcze, utrata apetytu. Sama migrena jest silnym, często niezwykle silnym bólem, który trwa nieustannie przez kilka godzin lub nawet dni. Ból głowy zazwyczaj rozpoczyna się w okolicy skroniowej i szybko zaczyna obejmować jedną połowę głowy. Nieraz rozszerza się na obie połowy lub atakuje naprzemiennie jedną lub drugą. Często towarzyszą mu wymioty i zwiększona wrażliwość na światło.

Sprawcą bólu głowy mogą być również  duże napięcia w obrębie potylicy lub zmiany w odcinku szyjnym kręgosłupa. Zanim wpadniemy w panikę radzę zastosować gorącą kąpiel i odprężyć się. Natomiast jeśli ból głowy jest długotrwały, ciężko nam pochylić głowę do przodu lub do tyłu, czy również na boki, gdy czujemy również napięcie w okolicy karku to zwróćmy się jak najszybciej o poradę do fizjoterapeuty, który po przeprowadzeniu odpowiednich testów poinformuje nas, jakie są możliwości zniesienia stanu bólowego.

Najlepszym sposobem na radzenie sobie z napięciowym bólem głowy jest niedopuszczenie do jego powstawania. Nasz styl i tempo życia ma bardzo duży wpływ na to, co dzieje się w organizmie. Oprócz radzenia sobie z codziennymi stresami w profilaktyce napięciowych bólów głowy ważną rolę odgrywają: utrzymywanie prawidłowej postawy ciała i prostych pleców podczas pracy, czy nauki przy biurku, robienie kilkuminutowych przerw, masaże oraz odpowiednie ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowy.

Stosując terapię manualną czy rozluźnianie punktowe w obrębie głowy i szyi i masaż rozluźniający kręgosłupa jesteśmy w stanie szybko zmniejszyć dolegliwości bólowe głowy!

Pamiętajmy! Im dłużej zwlekamy z taką wizytą, ból może przejść z fazy ostrej w przewlekłą, a im bardziej przewlekły stan tym dłużej się utrzymują dolegliwości bólowe głowy.