fbpx

Masaż

Masaż jest metodą leczenia objawowego i przyczynowego, zarówno wewnętrznych i zewnętrznych objawów chorobowych  oraz jest środkiem profilaktycznym, który im zapobiega. Wyróżnia się wiele typów masażu:

 • Masaż klasyczny
 • Masaż odchudzający
 • Masaż głęboki
 • Masaż sportowy
 • Masaże relaksacyjne
 • Akupresura
 • Masaż bańką chińską
 • Masaż limfatyczny
 • Masaż podwodny

Masaż w połączeniu z innymi technikami leczniczymi przyczynia się do skuteczniejszego osiągania zamierzonych celów leczniczych.

Każdy z nas potrafi sobie wyobrazić na czym polega masaż relaksacyjny, natomiast przeważnie  niewiele wiemy o masażu leczniczym i w tym miejscu postaram się w skrócie przybliżyć wiedzę na temat masażu leczniczego.

Masaż leczniczy – zabieg ten polega na mechanicznym wywieraniu i zwalnianiu ucisku na tkanki ustroju, jest jedną z najstarszych metod fizjoterapii. Podstawowym rodzajem masażu jest masaż klasyczny, który stosuje się nie tylko w celach leczniczych. Wykorzystując jego działanie, poprawiające odżywienie masowanych tkanek i wywołujące korzystne dla organizmu reakcje odruchowe w różnych układach narządów. Stosuję się go również w sporcie, gdyż pomaga w szybszej regeneracji mięśni przeciążonych podczas wysiłku fizycznego. Stosuje się go również w kosmetyce w celu zwiększenia sprężystości tkanek.

W celach leczniczych dodatkowo wykorzystujemy masaż głęboki.

Masaż głęboki – jest formą pracy z ciałem, która może być stosowana samodzielnie bądź jako uzupełnienie innych form terapii. Sposób pracy i techniki oparte są na integracji strukturalnej oraz na różnych formach rozluźnienia mięśniowo-powięziowego. Masaż ten polega na umiejętnym wykorzystaniu szeregu technik w celu usunięcia napięć i dysfunkcji układu mięśniowo-powięziowego w sposób bardzo łagodny i bezpieczny dla pacjenta.

Jakie są korzyści dla Pacjenta, które wynikają ze stosowania masażu leczniczego i głębokiego?

 • Poprawa ukrwienia tkanek
 • Działanie przeciwbólowe
 • Poprawa zakresów ruchu
 • Zmniejszenie napięcia mięśni
 • Zmniejszenie aktywności punktów spustowych
 • Poprawa funkcji mięśni
 • Uzyskanie równowagi mięśniowej

Masaż sportowy – jest efektywnym środkiem w walce ze zmęczeniem, likwiduje ból powstały podczas wysiłku, przyspiesza nawet trzykrotnie procesy regeneracji organizmu. Masaż sportowy jest najbardziej wszechstronnym i praktycznym  środkiem odnowy biologicznej.

Masaż relaksacyjny – jest stosowany w celu rozluźnienia i relaksacji pacjenta. Pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia. Wspaniale oddziałuje na układ nerwowy, zwalcza objawy stresu likwiduje napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi.

Masaż odchudzający – jest jedną z podstawowych metod walki z tkanką tłuszczową. Jest to bardzo intensywny masaż, który polega na ugniataniu, uciskaniu i oklepywaniu ciała. Czasami jego wykonywanie może być dość bolesne, ponieważ robi się go w celu rozbicia komórek tłuszczowych, znajdujących się głęboko w tkance podskórnej.

Jakie są korzyści z masażu odchudzającego?

 • umożliwia spalanie zbędnego tłuszczu,
 • wyszczupla sylwetkę
 • zwalcza cellulit
 • kształtuje sylwetkę.

Masaż bańką chińską – popularność, jaką cieszy się zabieg stawiania baniek, przyniosła bańkom chińskim nowe zastosowanie. Bańki zaczęły być używane w masażu leczniczym, który polega na przesuwaniu naczynek po bolesnych miejscach na ciele. W efekcie łagodzimy ból, odprężamy się i relaksujemy jednocześnie. Taki masaż wykonywany jest po nałożeniu na skórę olejku, który pełni funkcję amortyzującą. Dużo większym zainteresowaniem w temacie baniek chińskich cieszy się masaż na odchudzanie. Bańki chińskie mają zastosowanie w kosmetologii jako masaż antycellulitowy lub drenaż limfatyczny. Masowanie bańkami sprzyja poprawianiu krążenia krwi, oczyszcza organizm z toksyn i wspomaga przemianę materii. Dzięki temu przyspieszony zostaje proces spalania tłuszczu. To sprawia, że umięśnione i obfite często w tkankę tłuszczową (bo tylko takie miejsca są całkowicie bezpieczne do stawiania baniek chińskich) uda, na których lubi pojawiać się pomarańczowa skórka, zostaną odżywione i pobudzone do pracy w spalaniu tłuszczu. Tym samym masaż bańkami jest jednym z zabiegów odchudzających.

Masaż limfatyczny – to zabieg umożliwiający zastopowanie rozwoju cellulitu. Zwalczanie cellulitu to żmudny i długotrwały proces. Najpierw trzeba zająć się stanem układu limfatycznego.

Układ limfatyczny odpowiada za oczyszczanie organizmu z toksyn i niedopuszczanie do odkładania tkanki tłuszczowej.

Jeżeli układ limfatyczny jest sprawny, a komórki tłuszczowe usuwane, cellulit się nie rozrasta. Niewielkie nieprawidłowości w pracy układu można usunąć za pomocą masażu. Masaż limfatyczny jest szczególnie polecany dla osób, które pragną ujędrnić skórę, usunąć toksyny oraz zwalczyć cellulit. Drenaż limfatyczny to profesjonalny masaż stymulujący przepływ płynów. Stosowany jest również u osób, które chcą przyspieszyć odchudzanie lub sprawić, by skóra stała się jędrna. Niewłaściwy przepływ limfy jest przyczyną powstania obrzęków i zmian skórnych.

Drenaż limfatyczny nie przypomina tradycyjnego masażu, gdyż ruchy w nim wykonywane mają za zadanie „przepchnąć” limfę i udrożnić węzły chłonne. Masaż limfatyczny jest zbawienny dla osób z zaburzeniami gospodarki wodnej w mięśniach, ze zmianami skórnymi czy zapalenie zatok. Pobudzając do pracy niektóre komórki na ciele, polepsza się ich odżywienie, przyspiesza się krążenie krwi i usprawnia pracę organów wewnętrznych. Dlatego też drenaż limfatyczny polecany jest młodym mamom. Organizm kobiet po porodzie jest osłabiony po wysiłku i leżeniu, a masaż pozwala mu wrócić do prawidłowego funkcjonowania.